header

Campioana Dinamo la Făgăraș

Miercuri 8 februarie am avut plăcerea de a vedea partida de handbal dintre campioana Dinamo București și echipa noastră CSM Făgăraș, contând pentru etapa a 18-a din Liga Zimbrilor.

DSC_6782
Înainte de începrea meciului s-a păstrat un moment de reculegre în amintirea celui ce a fost Marian Cozma – fost jucător la Dinamo în perioada 2002-2006, decedat în urma unui conflict întrun club de noapte din Veszprém (Ungaria), după o altercație cu un grup de rromi.

DSC_6789
DSC_6791

Deși diferența în clasament a fost una imensă (Dinamo cu 46 de puncte și 15 victorii, iar CSM Făgăraș cu 3 puncte și o singură victorie ), antrenorii Eliodor Voica și Sebastian Bota nu și-au amenajat jucătorii din lot și au adus la Făgăraș toate vedetele.

DSC_6796

DSC_6819

În prima parte a jocului replica făgărășenilor a fost chiar bună, diferența de scor fiind de un singur gol în minutul 14. Apoi greșeli neforțate și neatenția au făcut ca diferența de scor să capete încet dar sigur, proporții. În minutul 17 scorul era 6-10, iar la finalul reprizei 12-19.

DSC_6831

DSC_6834

A doua repriză Dinamo a afișat o echipă diferită față de prima parte a jocului; dacă în prima repriză a fost introduși iranienii Seyedalireza Mousavi și Allahkaram Esteki, sârbul Jakov Vrankovic, dar și făgărășanul Daniel Bera, în partea secundă, jucători ca Pierre Ragot și Liviu Mironescu au făcut deliciul publicului cu execuții care de care mai frumoase.

DSC_6856

Din punct de vedere al scorului, repriza a doua nu a adus mari schimbări pentru echipa noastră pe tabela de marcaj; în minutul 37 scorul 15 – 22; două eliminări neforțate și lipsa soluțiilor  în ofensivă, au dat posibilitatea adversarului să se distanțeze  și mai mult – minutul 47 scor 19 – 27.

DSC_6878

DSC_6877

În ultima parte a jocului antrenorul Liviu Andrieș a rulat toți jucătorii de pe bancă dar soarta partidei nu a fost schimbată. Scor final 25 – 33, Dinamo își consolidează prima poziție, iar CSM Făgăraș rămâne pe ultima poziție din Liga Zimbrilor.

DSC_6896

Următorea partida (etapa a 19 – a) CSM Făgăraș va face deplasare la Focșani care este adversar direct în lupta pentru retrogradare, joi 16 februarie 2017 cu începere de la ora 18:30.