header

CSM Făgăraş s-a calificat în sferturile Cupei României Fan Courier!

Echipa noastră a reuşit să învingă ieri în optimile Cupei României cu scorul de 32-29 pe CSM Oradea, lidera seriei B a eşalonului secund, o formaţie care atacă promovarea în Liga Zimbrilor în acest sezon. Partida a avut loc la Sala Sporturilor “Antonio Alexe” din Oradea şi a fost una destul de dificilă pentru băieţii noştri. “Orădenii” au fost cei care s-au instalat mai întâi la cârma partidei, 10-4 în minutul 12 și 12-8 în minutul 23, dar CSM Făgăraş a reuşit să recupereze handicapul, iar prima repriza s-a încheiat la egalitate, 16-16.

24879939_878907888945557_1608137486806257750_o

Sursă foto: CSM Oradea – Handbal Masculin (Facebook)

Cea de-a doua parte a partidei putem spune că a aparţinut aproape în totalitate echipei noastre, a cărei experienţă în prima ligă şi-a pus în cele din urmă amprenta pe rezultatul final, 29-32.
De la gazde s-au remarcat Cosmin Liberţ şi David Munea cu 9, respectiv 8 reuşite, în timp ce golgheterii echipei noastre au fost Emilian Turcu cu 8 şi Marian Filip cu 7 goluri marcate.

24879894_878907325612280_5623392192704757435_o

CSM Oradea – CSM Făgăraş 29-32 (16-16)
CSM Oradea:  Duma, Niculai – portari, Liberţ 9 goluri, Munea 8, Munteanu 5, Mihăilescu 5, Stroe 2
CSM Făgăraş: Fuică, Ivanov – portari, Turcu 8 goluri, Filip 7, Bejinariu 5, Vaidasigan 4, Dedu 3, Leordean 3, Alisie 1, Constantinescu 1

24879966_878906815612331_5813492956841454369_o

Iată toate rezultatele înregistrate în optimile Cupei României:

Politehnica Timişoara – CSU Suceava 39-30 (21-14)
CSM Bucureşti – HC Odorhei 35-28 (19-15)
Potaissa Turda – CSM Focşani 31-29 (19-13)
Dobrogea Sud Constanţa – Politehnica Iaşi 34-17 (18-6)
Ştiinţa Bacău – Dunărea Călăraşi 32-31 (13-12)
Minaur Baia Mare – Dinamo Bucureşti 30-26 (17-13)
HC Vaslui – Steaua Bucureşti  26-31 (12-18)

În altă ordine de idei, astăzi a avut loc tragerea la sorţi a sferturilor Cupei României Fan Courier. Echipa oraşului nostru va întâlni în deplasare formaţia HC Dobrogea Sud Constanţa. Meciul va avea loc în data de 16 decembrie, ora disputării partidei urmând a fi anunţată în curând.