header

Obiectiv atins cu Minaur

Maramureșenii au plecat de la Făgăraș fără puncte după partida jucată în etapa a III-a din play-out. În sezonul regulat meciul de la Făgăraș se terminase la egalitate, iar pe teren propriu Minaur câștigase toate punctele puse în joc.

Echipa lui Adi Petrea a intrat foarte motivată în meci, s-a luptat pe apărare, iar după primul sfert a reușit să se distanțeze și pe tabela de marcaj: min 17, 7-5. Tot apărarea a fost punctul puternic, care a anihilat pe cel mai bun marcator al actualului sezonului și vedeta celor de la Minaur, A. Csepreghi; acesta nu a fost lăsat să-și facă jocul, reușind să conteze doar la aruncările de pedeapsă. Până la finalul primei părți, CSM-ul se distanțează la 5 lungimi, 12-7.

58379796_1315928301892725_4689433185707098112_o

Repriza secundă începe cu emoții pentru făgărășeni, care până în minutul 40, la un moment dat, încasează 3 goluri consecutiv fără să marcheze și Minaur dă tonul revenirii. Extrema stângă a oaspeților, Pedrag Vujadinovic, este foarte abil și înscrie pe bandă rulantă. Momentul greu al lipsei de inspirație pe atac este depășit în cele din urmă și după o inferioritate numerică în tabăra adversă, CSM-ul ia din nou avans de 5 puncte, min 45, 20-15.

Spre final oaspeții revin din nou la doar 2 puncte în spatele echipei noastre, chiar fără vedeta A. Csepreghi, ieșit accidentat. Totuși Minaur nu are forța necesară să mai pună probleme, apărarea se dovedește din nou punctul cheie al echipei noastre, Dan Vasile are intervenții într-un moment cum nu se poate mai bun și în cele din urmă toate cele trei puncte rămân la Făgăraș; scor final 27-24.

58114963_1315928351892720_6637819952503980032_o

CSM Făgăraș: Răzvan Vîlceanu, Dan Vasile (portari), Emilian Turcu  (1), Nicolae Ungureanu (5), Gabriel Ilie (4), Tiberiu Constantinescu (6), Alexandru Dedu (1), Mihai Huta (2), George Roșca (1), Călin Leordean, Alin Câmpan (2), Andrei Bejinariu (1), Cosmin Capotă (2), Răzvan Mateoniu (2), Claudiu Mînea, Bogdan Dincă.

Obiectivul pentru această partidă a fost atins, CSM Făgăraș câștigă 3 puncte, revine pe poziția secundă în clasament, egalează la puncte pe Minur Baia Mare și poate pregăti în liniște partida din deplasare cu CSU din Suceava. Situația în clasament este în continuare încordată, deschisă oricărui deznodământ: