header

Obiectiv atins: rămânem în Liga Zimbrilor

Ultima partidă (decisivă) de la turneul barajului desfăşurat la Braşov şi ultima din sezonul 2016-2017, a fost împotriva celor de la CS Ştiinţa Bacău. Înaintea meciului emoţiile şi presiunea erau foarte mari, deşi diferenţa de valoare şi de experienţă între cele două echipe era destul de mare.

Începutul de partidă a fost unul echilibrat, minutul 10 scor 5-5. Din minutul 15 CSM Făgăraş a preluat conducerea şi nu a mai cedat-o până la final. O mare poftă de joc a arătăt Emilian Turcu, care a reuşit să marcheze cu lejeritate de câte ori a avut ocazia. Scor la pauză: 12-14.

În cea de-a doua repriză elevii lui Andrieş au continuat parcursul bun din prima parte a jocului, reuşind în minutul 40 să se distanţeze pe tabela de marcaj la 6 goluri, scor 16-22. În următoarele 10 minute băcăoanii au avut o serie de 3 goluri marcate fără să primească vreunul, dar şi făgărăşenii au replicat pe măsură cu o serie de 4 puncte marcate şi nici un gol primit – minutul 50, scor 22-28.

Ultimele 10 minute nu au mai fost aşa intense, pentru că tinerii jucători conduşi de pe margine de Gabriel Armanu nu au mai avut forţa necesară să pună probleme apărării noastre. Scor final CS Ştiinţa Bacău – CSM Făgăraş 26 – 34 şi echipa noastră îşi atinge obicectivul din acest sezon şi anume rămânerea în prima ligă de handbal a României.

Dacă anul 2016 a adus Făgăraşului o intrare istorică în prima Ligă de handbal, iată că în 2017 o altă performanţă şi o surpriză plăcută are loc, prin menţinerea echipei la acest nivel. Această performaţă nu este una întâmplătoare, ci vine în urma eforturilor din ultimii ani, când echipa a avut clasări fruntaşe în a doua Ligă şi a intrat chiar la un baraj de promovare soldat cu un eşec.

Performanţele acestea nu ar fi fost posibile fără finanţare şi susţinere din partea autorităţilor locale, cărora le mulţumim cu acest prilej.

De asemenea mulţumim tuturor susţinătorilor, suporterilor şi acelora care meci de meci vin şi aplaudă  echipa indiferent de rezultatele din teren. Fără voi suporterii, sportul nu ar avea nici un farmec 🙂

Pentru echipa de handbal urmează o pauză competiţională; antrenamentele se vor relua în jurul datei de 17 iulie, iar perioada competiţională va începe în data de 03 septembrie ac.