header

Remiză cu Politehnica Iaşi

Echipa oraşului nostru a susţinut aseară ultimul meci din cadrul turului Ligii Zimbrilor şi a obţinut doar un rezultat de egalitate în faţa ultimei clasate, Politehnica Iaşi. Dacă pentru “făgărăşeni” meciul era unul important în vederea urcării în clasament, pentru trupa lui Floin Spiridon o potenţială victorie ar fi însemnat şi obţinerea primelor trei puncte în actualul sezon competiţional.

Aşa cum era de aşteptat, cele două formaţii au mers cap la cap în prima repriză, care s-a încheiat la egalitate, 15-15. În cea de-a doua parte a jocului, Iaşiul s-a aflat mai mereu la o lungime sau chiar două în faţa echipei noastre, dar, în cele din urmă, CSM Făgăraş a reuşit să obţină egalarea, meciul încheindu-se cu scorul de 25-25.

Politehnica Iaşi: Ionică, Pleşca – portari, Vancea 8 goluri, Bulov 6, Chirilă 4, Niţu 4, Bursuc 1, Ciobanu 1, Budui 1, Săulescu, Carali, Sîncelean, Chiş, Bursuc, Capotă

CSM Făgăraş: Fuică, Ivanov – portari, Acatrinei 6 goluri, Bejinariu 4, Vaidasigan 4, Filip 4, Dedu 3, Alisie 2, Turcu 1, Leordean 1, Constantinescu, Blaga, Dincă, Frăţilă, Mateoniu, Mînea

De subliniat faptul că în urma acestei remize, CSM Făgăraş se află acum la egalitate de puncte în clasament cu CSM Focşani, care a pierdut la scor partida de pe teren propriu cu Potaissa Turda (28-36). În duelul evitării retrogradării lupta se va da cu CSM Focșani, dar și cu HC Vaslui și CSU Suceava. CSU Suceava a învins astăzi pe teren propriu pe HC Vaslui  (32-29) și se distanțează în clasament la 3 puncte de echipa noastră.

Pentru băieţii lui Liviu Andrieş urmează deplasarea de la Oradea, în vederea susţinerii partidei din optimile Cupei României. CSM Oradea a obţinut victorii pe linie în liga a doua, acolo unde este liderul seriei B. CSM Făgăraş are ca obiectiv victoria în faţa “orădenilor” şi calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Meciul va avea loc joi, 7 decembrie, începând cu ora 18:00.