header

Se termină turul de play-out

În cadrul etapei a V-a de play-out, CSM Făgăraș închieie turul pe teren propriu în compania celor de la Universitatea Cluj. Echipa clujeană stabilește până în prezent o performanță negativă, nereușind să obțină nici un punct în sezonul regulat din 26 de partide și la fel, nici un punct în play-out în 4 partide. Reamintim că formația din Cluj a fost „invitată” să completeze numărul echipelor participante în Liga Zimbrilor, după ce echipele în drept să ocupe un loc în competiție s-au retras.

Fără puncte în deplasare

În partida precedentă jucată pe terenul celor de la CSU din Suceava, CSM Făgăraș a avut o primă parte în care a impus ritmul, s-a apărat bine și a reușit să gasescă soluții pe ofensivă. CSM avea la pauză avans 2 goluri, 14-16. Partea a doua a fost din păcate invers proporțională ca evoluție, făgărășenii au arătat o totală lipsă de inspirație pe faza ofensivă și partida a devenit scenariul cu repetiție din etapa a 23-a de acasă sezon regulat, tot cu CSU Suceava. Echipa moldavă a reușit să întoarcă rezultatul și la final a fost 28-25.

58114963_1315928351892720_6637819952503980032_o

„Am început partida bine, am intrat motivați în joc, totul a decurs bine în prima parte. După pauză, când adversarul a început să dea semne de revenire, am căzut psihic. Soluții am avut, dar s-a ratat cu seninătate în situație de 1 la 1. Portarul advers a închis poarta și-a determinat colegii, publicul și-a adus aportul în felul lui, iar noi nu am mai avut puterea să revenim.” Adi Petrea, antrenor CSM Făgăraș.

Alte dueluri interesante în această etapă sunt CSM Bacă cu Baia Mare și CSU Suceava se deplasează la Buzău.