header

Turda urcă pe locul 3 după victoria cu echipa noastră

În această etapă (a noua) a Ligii Zimbrilor, CSM Făgăraș s-a deplast la Turda pentru a disputa partida în compania echipei locale Potaissa. În această deplasare, antrenorii Făgărașului nu s-au putut baza pe jucătorii Ovidiu Pasere, Mihai Blaga, Paul Giurgiu, aceștia fiind accidentați.

Meciul a debutat cu o dispoziție bună de joc a gazdelor, ajutați fiind din tribune de suporteri și pe fondul ratărilor echipei noastre s-a distanțat la 4 lungimi în minutul 10 (7-3). Diferența de scor nu a fost depășită  pe tot parcursul primei reprize, iar pe lângă intervențiile bune ale portarului Răzvan Szopka, noutatea adusă de cei doi antrenori Opriș și Curițeanu a fost introducerea pe post de inter dreapta a jucătorului nou venit, Leordean Călin. Meciul de astăzi nu l-a prins în ziua cea mai bună pe Darius Apolzan; scorul la pauză 14-11.

14712593_1341370769216176_1294429826625355985_o               © FOTO: Mircea Rosca / www.ActionFoto.ro

În cea de-a doua repriză, minutul 34 ne-a găsit în inferioritate numerică și gazdele au profitat la maximum de aceasta  marcând goluri consecutive fără să primească vreunul și scorul a fost dus până la 18-11 în minutul 38. Din minutul 45 s-a văzut o tresărire de orgoliu a echipei făgărășene și astfel au reușit să marcheze 3 goluri consecutive, dar forma bună a portarului echipei adverse Ludovic Varo a făcut ca scorul să fie 23-16 în minutul 47. Scorul final al întâlnirii : 29-24.

Deși spre sfârșitul jocului antrenorul echipei gazdă a introdus jucători tineri, de menționat este faptul că de la echipa Potaissa Turda au fost convocați trei jucători la echipa națională, de către selecționerul Xavi Pascual : Răzvan Pavel, Georgică Cântec și Radu Lazăr.

Au evoluat pentru echipa noastră : Răzvan Szopca și Adrian Șuteică – în poartă, Alexandru Dedu(5), Marian Filip (4), Lucian Arsene, Darius Apolzan, Răzvan Mateoniu (2), Eugen Frățilă (4), Bogdan Dincă (4), Mircea Alisie(2), Călin Leordean(3), Andrei Nagy, Florin Ramba, Claudiu Mînea, Adrian Cerghit, Radu Ivanov.

Principalii marcatori ai echipei adverse au fost: Georgică Cîntec (4), Ionuț Rotaru(3), Roland Thalmaier(5), Roman Zacaciurin(1), Dragoș Iancu(3),Vlad Bulgaria(1), Răzvan Pavel(3), Cristian Adomnicăi(3), Radu Lazăr(4), Ionuț Ștef, Nenad Savic(1), Silvian Amihăesi(1), Teodor Pințoiu; Dragoș Fleșer, Adrian Țenghea și Ludovic Varo în poartă.

Eliminări:  AHC Potaissa Turda  – 2 (Savic, Amihăesi); CSM Făgăraș – 2 (Alisie , Arsene).

Următorul meci echipa noastră îl va disputa acasă în compania echipei CSM București pe data de 26 octombrie.