header

Victorie scăpată printre degete în ultima secundă

HCM Făgăraş a reuşit să păstreze doar un punct din meciul cu Minaur Baia Mare, contând pentru etapa a 7-a din Liga Zimbrilor. Deşi au fost la conducere din minutul 15, victoria le-a scăpat printre degete în chiar ultima secundă a meciului.

Venind după o periodă cu jocuri grele, împotriva unor echipe cu pretenţii la titlu (CSM Bucureşti, Dinamo, Potaissa, Călăraşi şi după eliminarea din Cupa României de către Steaua Bucureşti), băieţii conduşi de pe margine de Eugen Frăţilă, în calitate de antrenor interimar, au reuşit să se mobilizeze exemplar şi încă din startul partidei au intrat motivaţi pentru victorie.

Fără trei jucători nerefăcuţi după accidentări (C. Capotă, C. Leordean, E. Turcu), Eugen Frăţilă a început pe partea ofensivă cu A. Bejinariu şi T. Constantinescu pe extreme, C. Vancea şi N. Ungureanu în inter, A. Popia coordonator şi pe pivot M. Huta, iar în poartă R. Vîlceanu a arătat încă de la început poftă de joc.

DSC_7247

Prima parte a jocului

Fără presiunea rezultatului, făgărăşenii prestează un joc dezinvolt şi chiar dacă la începutul primei părţi merg de la egal la egal cu adversarul, spre jumătatea reprizei se distanţează încet şi sigur, reuşind să marcheze fără să primească gol. Intrarea de pe bancă a lui M. Bahan, C. Mînea şi R. Mateoniu au adus un plus de prospeţime, mai ales în apărare. Interii noştrii au execuţii care surprind portarul advers pe picior greşit, iar A. Popia este mână sigură atât din poziţional, cât şi a loviturile de la 7 metri. Min. 20, 10-6.

DSC_7267

Antrenorul Minaurului simte momentul greu al echipei sale şi cere timp de odihnă, dar fără prea mult folos; imediat după reluarea jocului T. Constantinescu are două intercepţii şi le transformă, ducând diferenţa la 6 puncte (min. 23). CSM menţine o diferenţă liniştitoare, dar nici maramureşenii nu afişează un joc extraordinar şi sfârşitul primei părţi ne găseşte cu un avans de 5 puncte, 15-10.

DSC_7300

DSC_7312

Repriza secundă

Începutul reprizei a 2-a pare să repete un refren neplăcut pentru acest început de campionat (amintim CSM Bucureşti, Dinamo, Călăraşi, chiar ultima partidă cu Steaua în Cupa României), când făgărăşenii arată un joc total opus primei părţi. Scenariu cu repetiţie şi în acest meci: grabă şi precipitare în ofensivă, adversarul nu iartă şi recuperează în doar 7 minute, 3 goluri.

Din fericire după un atac eşuat, pivotul oaspeţilor primeşte eliminare pentru împiedicarea repunerii mingii în joc şi CSM-ul gestionează bine superioritatea numerică. Marius Bahan înscrie din propria jumătate de teren după ce Minaur jocă fără portar şi făgărăşenii par să depăşească momentul psihologic al începutului nesigur. Răzvan Vâlceanu are intervenţii de zile mari în faţa unor jucători de calibru ca A. Csepreghi şi A. Cristescu, iar publicul savurează din plin refacerea diferenţei de la  pauză. Min. 43, 19-14.

DSC_7417

Urmează 5 minute fără soluţii pe atacul nostru, dar nici jucătorii Minaurului nu reuşesc să transforme din cauza aceluiaşi Răzvan Vâlceanu, care pare să închidă poarta,min. 51, 21-17. Antrenorul oaspeţilor forţează cu 7 jucători, acelaşi Vâlceanu recuperează, încearcă marcarea unui gol din propriul semicerc dar nu nimereşte cadrul porţii adverse.

Până în minutul 57, Minaur vine la doar un gol în urma noastră, resursele par epuizate, la fel şi soluţiile în atac. Eugen Frăţilă cere timp de odihnă, tensiunea şi emoţiile sunt sunt la cote ridicate. Suntem egalaţi, ultimele 30 de secunde, avem atacul. Cu 6 secunde înainte de final Marius Bahan obţine lovitură de la 7 metri.

DSC_7390

Alexandru Popia marchează, publicul este în delir, se aude şi sirena care anunţă finalul. Bucurie mare, victorie CSM!

Doar că în bucuria generală, arbitrii hotărăsc o altă lovitură de pedeapsă; de această dată pentru Minaur. Motivul: atunci când Alexandru Popia s-a retras după înscrierea golului, a împiedicat repunerea mingii în joc. Cei prezenţi nu înţeleg mare lucru, vociferează, protestează la adresa arbitrilor, dar aceştia sunt fermi.

Vedeta oaspeţilor egalează, liniştea cuprinde sala, singurii care se bucură copilăreşte sunt maramureşenii. Ei au câştigat nesperat un punct, după ce au alergat tot meciul după egalare, pe când CSM-ul pierde nemeritat două puncte mici, după ce au făcut un meci mare.

DSC_7349

De remarcat la această partidă: chiar dacă nu au obţinut maximul, cel puţin au dat totul până în ultima secundă. Cu aceeaşi determinare, acelaşi mod de abordare şi  plăcere de a juca, cu siguranţă rezultatele de acest gen nu vor mai fi „surprize”, ci o normalitate în micul nostru oraș.

Baftă în continuare băieți!

CSM Făgăraș: Răzvan Vîlceanu, Radu Ivanov, Alexandru Popia (5), Mihai Huta (1), Emilian Turcu, Răzvan Mateoniu (1), Claudiu Mînea, Alexandru Dedu (1), George Roșca, Andrei Bejinariu(1), Tiberiu Constantinescu (6), Nicolae Ungureanu (4), Marius Bahan(2), Ciprian Vancea (3), Alin Câmpan, Paul Giurgiu.

Etapa următoare, CSM se va deplasa la Constanța, sâmbătă 3 noiembrie.